Etiket

Etiket Çeşitleri

     Kuşe etiketler; parlak, yarı parlak ve mat görünümlü olabilir. Termal transfer yöntemiyle baskı alınır ve wax ribon kullanılarak barkod yazıcıdan baskı alınır. Raf ömürleri termallere oranla daha uzundur ve kullanım alanı geniştir. Firmamız istenilen ölçülerde ve A kalitede kuşe imalatı yapmaktadır.

      İletişim bölümünden istediğiniz ölçüleri, baskı yapacağınız cihazı ve rulo çapını bildirerek her ölçüde rulo etiketin fiyat talebinde bulunabilirsiniz.


     Termal etiket üzerindeki laminasyonu sayesinde sadece ısı transferi ile bası almak mümkündür. Kağıt bazlı bir etiket olduğu için su, güneş ışığı ve kimyevi maddelere maruz kaldığında etiket üzerindeki bilgiler silinecektir. Dolayısı ile kullanım alanı öncelikle belirlenmeli ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak tercih yapılmalıdır. Termal etiketler kuşe etiketlere göre bir miktar daha pahalıdır fakat pahalı olması daha iyi olduğu anlamına gelmez. Etiket nereye yapışacaksa ve yapıştığı yerde ne kadar kalacaksa ona göre seçim yapılmalıdır.

     Termal etiket yüzey ve yapışkan olarak çeşitlere ayrılır. Daha uzun süre baskı kalıcılığı sunan ve daha net baskı almanızı sağlayan top termal etiketlerdir. Bu kağıdın üst yüzeyi daha beyaz ve pürüzsüzdür, ısıya daha duyarlı olduğu için baskı daha net elde edilir. Yapışkan olarak standart, zor sökülebilen veya sökülebilen olarak tercih yapabilirsiniz. Eko termal etiketler ise alım maliyetleri düşük üst yüzeyi standart ve hızlı tüketimin yaygın olduğu sektörlerde kullanılır. Perakende ve taşımacılık sektöründe bu tip etiketler tercih edilmektedir.

      Termal etiket fiyatları alım miktarına ve ölçülerine göre değişkenlik göstermektedir. Piyasadaki bir tüm barkod yazıcılarda kullanılabilir. Ribon ihtiyacı duymaz, kullanımı kolaydır. İstediğiniz ölçülerde yapışkanlı olarak satın alabilirsiniz. Etiket üretici fabrikalara ihtiyacınızı belirterek kullandığınız etiket yazıcıya uygun şekilde isteyin. Uzman müşteri temsilcilerimizle görüşerek termal etiket alabilirsiniz.Ekotermal ve lamine termal olarak ikiye ayrılır.Ribonsuz baskıya uygundur.Çok dayanıklı olmayıp raf ömrü kısa ürünler için kullanılır.


     Vellum etiketler termal transfer baskı yapılan etiket türüdür. Vellum etiketleri kuşe etiketlerden ayıran özellik yüzeyinin pürüzlü ve gözenekli olmasıdır.Vellum etiketler yüzeyinin gözenekli olması sebebi ile kuşe etiketlere göre ribon ile baskı yapıldığında gözeneklerin dolarak sürtünmeye karşı baskıların daha kalıcı ve dayanıklı olmasını sağlar.

     Vellum etiketler gözenekli ve pürüzlü yüzeyi nedeniyle mat bir görünüme sahiptirler. Vellum etiketler yapıştırıldığı yüzeyde daha kalıcı baskılara sahip olması nedeniyle tercih edilir. Vellum etiketler en ucuz baskısız olarak temin edilebilmektedir.Baskılı vellum etiketler baskısız etiketlere göre daha pahalıdır.

      Yüzeyi hafif pürüzlü olan mat bir üründür.Pütürlerinden dolayı ribonla baskıda iyi sonuçlar verir.Vellum etiketlere renkli baskı yapıldığında kullanılan boyanın yüzeyi örtmesiyle boş vellum etiketlere göre daha parlak görünürler.Barkod etiketleri için uygun bir üründür.


     Chromolux ( Kromolüks ) Etiket, yüzey kısmı parlak ve pürüzsüz bir etiket çeşididir. Ribon baskısına uygun bir hammadde olan Chromolux etikette çukurluk da bulunmaz. Bu etiket çeşidi kuşe etiket ile benzer özellikler göstermektedir. Aradaki fark ise Chromolüks etiketin daha parlak bir yüzeye sahip olmasıdır.


     Kağıt bazlı etiket grubunun bir üyesi olan Fastyre Etiket, kağıt bazlı etiketler ile aynı özelliğe sahiptir. Zorlanmaları durumunda yırtılma özelliği vardır. Diğer kağıt bazlı etiketler ile arasındaki fark ise, zemininde özel bir yapışkanın bulunması ve bozuk, engebeli yüzeylere bile sıkı sıkıya yapışmasıdır. Bu özel yapışkanın bulunduğu tarafı metalik gri ile boyanmış olup, üst tarafı vellum ya da kuşe kağıt ile kaplanmaktadır. Kağıt bazlı bir etiket çeşidi olduğundan dolayı wax ribbon aracılığıyla termal transfer yöntemiyle baskı alınmaktadır. Fastyre Etiket, bazı sektör tarafından çuval ya da lastik etiketi olarak da bilinmektedir. Bunun sebebi de pürüzsüz olmayan yüzeylere kolaylıkla yapıştığından dolayı ağırlıklı olarak bu sektörler tarafından tercih edilmesinden kaynaklanmaktadır.

Kullanım Alanları;
     Fastyre Etiket, genel olarak tekstil sektöründe kartela etiketi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca lastik ve çuval etiketi olarak da kullanılmaktadır.

     Polietilen(PE) etiketler esnek plastik bazlı etiketlerdir. Akış yönünde yırtılır , diğer yönde esner. Pe etiketler yumuşak malzemedir. Genellikle pütürlü malzemeler üzerine uygulamada kullanılırlar. PE etiketler direkt olarak ısıya maruz bırakıldığında büzüşüp eriyebilir.PE etiketler suya neme karşı dayanıklıdır. PE etiketler mat PE, Opak PE,Data PE gibi çeşitleri mevcuttur. PE etiketler genellikle kozmetik,kimya,gıda,otomotiv gibi sektörlerde kullanılır.

Mat Polietilen PE Etiketler
     Mat PE etiketler ismindende anlaşılacağı gibi mat görünümlü pe etiketlerdir.Mat polietilen etiketler barkod yazıcıda ribon ile baskı yapılmasına uygun etiketlerdir. Neme,suya sürtünmeye dayanıklı etiketlerdir.
Opak Polietilen PE Etiketler
     Opak PE etiket Parlak görünümlü PE etiketlerdir.Opak PE etiketler akış yönünde yırtılmazlar.Belli bir oranda esneme yapabilirler.Direk olarak ısıya karşı dayanıklı değildir.
Data Polietilen PE Etiketler
     Data PE etiket mat görünümlü polietilen etikettir.Data PE etiketler yırtılmaz ve esnemez. Data PE etiketler neme,ısıya,kimyasallara, deniz suyuna dayanıklıdır.Data PE etiketler diğer PE etiketlere göre daha dayanıklıdır.Pürüzsüz yüzeyleri sayesinde barkod yazıcıda yapılan ribon baskıları çok net ve kalitelidir.


     PP etiketler barkod yazıcı ve ribon baskısına uygun,kolay yırtılmayan,ısıya,ışığa,sürtünmeye,neme,suya dayanıklı etiketlerdir. Polipropilen etiketler endüstride birçok uygulamada kullanılan plastik bazlı etiketlerdir. PP etiketler esnemez,kolay yırtılmaz.Kimya,kozmetik,gıda,mobilya,cam endüstrilerinde oldukça fazla kullanım alanı vardır. Opak PP,Mat PP,şeffaf PP gibi polipropilen etiket çeşitleri mevcuttur. Opak PP etiketler beyaz renkli,yüzeyi parlak,esnemeyen,kolay yırtılmayan,deforme olmayan etiketlerdir. Mat PP etiketler opak PP etiketlerle aynı özellikleri taşır tek farkı mat görünümlü olmasıdır. Şeffaf PP etiketler üzerine ribon yada renkli baskı yapılabilen genellikle kozmetik ve kimsa sektöründe kullanılan etiketlerdir.


     Silvermat etiket metal görünümlü ve çok dayanıklı bir etiket türüdür.Silver mat etiketler kolay yıpranmaz,solmaz,yırtılmaz ve deforme olmaz. Silver mat etiketler genel olarak demirbaş etiketi, raf etiketleri, beyaz eşya sektöründe gövde etiketi,ısıtıcı ve pişirici ürünlerde ısıya dayanıklı olduğundan iç panel etiketi olarak kullanılırlar. Silver mat etiketler güneş ışığına,neme,alkole,kimyasallara ve ısıya dayanıklı etiketlerdir. Zorlu endüstriyel ürünler için tercih edilirler. Silvermat etiket fiyatları diğer etiketlere göre daha dayanıklı ve metalik bir malzeme olduğundan daha pahalıdır. Silvermat etiketler için genellikle resin ribonlar kullanılır. Silvermat etiketler istenilen boyutta olabilir.Silvermat etiketlere renkli baskı yapılabilir.


-Akrilik
-Noperm
-Hotmelt
-Kuvvetli özel yapışkanlı


     Floresan Etiket renkli bir etiket türüdür. Floresan etiketlerin yüzeyi kendinden renkli olup, kağıttan üretilmektedirler. Bu sebeple nem, su gibi dış etmenlere karşı dayanıklı değillerdir. Floresan Etiketlerde üretilen renkler sarı, kırmızı, yeşil, mavi ve turuncudur. Floresan etikette kullanılan bu renkler fosforludur ve renkler göze oldukça canlı gelmektedir. Floresan etiketlere ribbon ile baskı alınır.


     Ürün Etiketi Sahaya sunmuş olduğunuz ürünler üzerinde bulunan, o ürünlerin tanıtımını, firma bilgilerini içeren etiketlere ürün etiketi denir. Sahaya sunulan ürün türü ve bu ürünün bulunacağı alana göre etiket cinsi belirlenir. Kağıt bazlı ve Plastik bazlı ürün etiketi çeşitleri bulunmaktadır. Ürün etiketleri ürün reklamı ve tanıtımı konusunda önemli yere sahiptir. Bu yüzden tasarımı düzgün ve seçilen etiket kaliteli etiket olmalıdır. Ürün etiketleri için 8 renke kadar baskı uygulanmaktadır. Baskısız ürün etiketini kullanacağınız ölçüler de firmamızdan temin edebilir istediğiniz baskıyı barkod yazıcınızla gerçekleştirebilirsiniz. Ürün etiketleri için baskı gerçekleştirilirken kullanılacak ribon da çok önemlidir. Kullanılacak ribon baskı gerçekleşecek ürün etiketine uygun olmalıdır. Ribon fiyatları için hemen arayın. Baskılı ürün etiketi ve baskısız ürün etiketi stoklarımız da mevcuttur. Ürün etiketi fiyatları için firmamızı arayabilirsiniz. Ürün etiketleri gıdadan tekstile, tarımdan elektornik ürünlere kadar bir çok sektörde kullanılmaktadır.