Ribon

Ribon Çeşitleri

     Wax Resin Ribbon, çok yönlülüğü sayesinde birçok uygulamada kullanılabilir. Formülü vellum, kuşe kağıt ve bazı sentetikler gibi pek çok çeşit materyal üzerinde Flat ( Düz ) kafa yazıcılarda baskı sağlar. Standart etiket baskısı yanı sıra özellikle güçlü mekanik dayanıklılık gerektiren baskılar için tasarlanmıştır. Birçok baskı malzemesi için uygun, üstün performans sağlayan genel amaçlı bir ribbondur. Her tip barkod da, dikey ve yatay barkod çubuklarında, çok küçük yazılarda, büyük karakterlerde ve logolarda mükemmel baskı kalitesi sağlar. WAX ‘la karşılaştırılırsa yağ, toz, gibi leke bırakan maddelere daha dayanıklıdır. Baskı mürekkebi 85°C`ye kadar dayanıklıdır. Anti-statik özelliğe sahiptir ve formülündeki özel yapısıyla kafayı koruyucu etkisi vardır. Orta reçineli ribbondur. Ribbon karışımı : Karbon,bazı kimyasallar, Balmumu + Reçine (çabuk erimesin diye %30 balmumu (wax) +%70 reçine (resin) kullanılır yada %50 wax-%50 resin kullanılır.) Sentetik malzemelerde kimyasal ve dış şartlara dayanıklı baskı alabileceğiniz Wax/Resin ribbondur. Alkol testinde çıkar.


     Wax ribon genellikle flat baskı teknolojisine sahip barkod etiket yazıcılarda kullanılmaktadır. Maliyetlerin düşük ve baskıların yüksek olması istenildiği durumlarda kullanılır. Ürün mürekkebi balmumu haline getirilerek filme transfer edilir. Daha sonra büyük jumbolar halinde sarılır ve barkod yazıcılara takılacak şekilde rulolara bölünür. Piyasada bir çok marka wax ribon bulunabilir, her ribbonun kalıcılık seviyesi üretici firmasına göre değişir yani avrupa menşeili üreticilerin fiyatı yüksektir fakat daha sonra kullandığınız donanımlara herhangi bir zarar vermez dolayısı ile toplam sahip olma maliyetiniz aslında ucuz gibi görünen diğer ribbon lara oranla daha düşüktür. Uzakdoğu da üretilen wax ribon içerik olarak avrupadaki ürünlerle birebir aynı olup olmadığı kesin olmamakla birlikte, barkod yazıcıların yazıcıkafalarına zarar verebilirler. Yazıcılarda en pahalı aksamın yazıcıkafa olduğunu düüşünürsek aslında uzakdoğudan gelen wax ribon’ ları çok da ucuza aldığınız söylenemez. Fakat tüketiciler bu konuda yeterli bilgi ve birikime sahip olmadığı için iki ürün arasındaki farkı anlamaları pek mümkün değildir. Yapılacak olan şey ise güvenilir ve yetkili satıcılardan hatta teknik servisi olan firmalardan ürün almaktır.


     Günlük hayatta hemen her yerde karşımıza çıkan baskılar için oldukça gelişmiş ürünler bulunmaktadır. Özellikle resin ribon ile baskı yapmak oldukça kolay bir haldedir. Bu durumdan kısaca bahsetmek gerekir ise birkaç noktaya değinmemiz oldukça yerinde olacaktır. Son yıllarda giderek daha da popüler hale gelen baskı yöntemleri ile birlikte baskı için gereken ürünler de çeşitlilik göstermiştir. Özellikle son zamanlarda ısı ile birlikte içindeki mürekkebi eriterek baskı yapan ürünlerin ortaya çıkması sayesinde baskı kalitesi de bir hayli artmıştır. Bunun yanında ribonlar thermal transfer baskı sistemlerinde en iyi sonuçların alınmasını sağlayan ve diğer ürünlere göre daha uzun ömürlü ürünlerdir. Bu duruma ek olarak ribonlar üç kattan oluşan şerit halinde ki filmler olup ön yüzeyinde mürekkep bulunmasının yanı sıra arka yüzeyinde de koruyucu tabaka bulunmaktadır.

      Özellikle resin ribon kaliteli baskı yapmak isteyenler için oldukça kaliteli bir üründür. Bunun yanı sıra ribonların hemen her yazıcı için kullanılabilmesi ve hemen her yazıcıda mükemmele yakın sonuçlar vermesi de bu ürünü diğer ürünlere göre daha cazip kılmaktadır. Ayrıca baskı yapılacak zeminin ve yazcısının uyumu ile birlikte oldukça profesyonel sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra ribonlar yazıcılara göre farklılıklar oluşturduğu için yazıcıya uygun olanı seçmede oldukça fayda vardır. Zira uyumlu olmayan bir yazıcı ile baskı yapılması halinde istenilen sonuçları elde etmek pek fazla mümkün olmayacaktır. Bunun yanın da thermal transfer resin ribon etiket üzerine baskı yapabilme tekniği olması sebebi ile genellikle polyester üzerine baskı yapılmaktadır.

Bu ürünün çalışma şeklinden biraz bahsetmek ve daha da açıklık getirmek gerekirse ribonların çalışması ve uyumluluğundan başlamak gerekmektedir. Özellikle ribonlar etiket üzerine baskı yapan ve içerisinde katı halde mürekkep bulunan gelişmiş birer baskı teknolojisi ürünleridir. Bunun yanında çalışma şekillerinde ilk olarak içerisinde bulunan katı mürekkebin ısı ile temasa geçerek sıvı hale getiren ve daha sonra yüzeye baskı yapmaktadır. Bunun yanı sıra sıvı mürekkebin baskı yapması sebebi ile diğer teknoloji ürünlerine nazaran daha iyi sonuçlar elde ettirmektedir. Ayrıca alt katmanında bulunan koruyucu tabaka sayesinde baskının daha da kaliteli olmasını ve daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Bu duruma ek olarak uzun ömürlü baskılar sonucu ürünler daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca resin ribon hemen her yazıcı için farklı ribonların kullanılması gerektiğini unutmayınız. Zira yazıcı ve baskı için uyumlu olmayan ribonların kullanılması hem daha kötü sonuçlara neden olurken aynı zamanda yazıcılarında kullanım ömrünü azaltmaktadır. Bunun yanında bir önceki cümleye ek olarak baskı yapılacak olan yüzeyin ya da kağıdın yazıcı ve ribon ile de uyumlu olması oldukça önemli bir faktördür.


     Renkli ribonlar genellikle wax, wax resin olarak üretilirler. Mavi, kırmızı, sarı, yeşil ve beyaz renkleri bulunur.