Doğru etiket seçimi işlevsel, yapısal ve sürdürülebilir nitelikte olmalıdır.

Günümüzde gelişen ve yenilenen teknoloji yarışında etiket önemli işlevsel ve yapısal role sahiptir. Etiketlerin uygulanacağı yüzey ve bu yüzeydeki işlevi, etiketin yapışkan ve yüzey yapısını belirleyen en önemli kriterlerdir. Tüketicinin beklenti ve ihtiyaçlarının karşılanabilmesi, bu kriterlerin amaca uygun olarak üretilmesiyle sağlanmaktadır.

Kendinden yapışkanlı etiketler; baskı yapılan üst tabaka, yapışkan tabaka, silikon tabakası ve taşıyıcı tabaka tüketicinin ihtiyaçları doğrultusunda farklı birleşimler sonucunda üretilebilmektedir. Ayrıntılı bilgi için Bar-Sis çözümler bölümümüze ulaşabilirsiniz.

Yapışkanlı etiketlerde önemli role sahip olan yapışkan tabakası ürünlerin uygulama koşulları, kullanım alanları ve Kullanım koşulları belirlenerek, Sürdürülebilir nitelikte seçilmelidir. Yapışkanlı etiketin ürün yüzeylerine uygun, baskı tutabilen, uzun süreli kullanımlarda kendini muhafaza edebilir nitelikte olmalıdır.

Yapışkanlı etiketlerde, tutkallar; Organik, inorganik ve hybrid karmaşık kimyasal materyallerin birleşimi ile elde edilir. Ana bileşen, yapışma ve bağlanma gücünü sağlayan bağlayıcı maddelerdir. Eklenen diğer karmaşık materyaller kalıcılık, esneklik, direnç gibi özel fonksiyonları sağlayan maddelerdir. Ayrıntılı bilgileri Bar-Sis endüstriler bölümünde bulabilirsiniz.

Yapışkanlı etiketlerde formülüzasyon değiştirerek bir çok farklı yapıda etiket elde etmek mümkündür. Sıcak, Soğuk , Kuru, Nemli, Metal , Plastik , Kumaş, Polar ve benzeri yüzeylere dikkat edilerek yapışkanlı etiket üretimi yapmak önemlidir.

Akrilik yada Hotmelt bazlı yapışkanlar yapılarına uygun yüzeylere; uygulanacak ürün , yapıştırma koşulları ve yapışma sonrası koşulları dikkate alınarak seçilmelidir.

Bar-sis olarak etiketin yapışacağı yüzeye uygun ürünler, baskıya uygun materyaller önererek etiket yapışma sorunu veya dış ortamlarda yıpranma gibi durumları sıfıra indirme politikasıyla hizmet vermekteyiz. Bar-sis olarak işlevsel yapısal ve sürdürülebilir nitelikte etiket kullanımını önemsiyoruz.