Resin Ribon

Günlük hayatta hemen her yerde karşımıza çıkan baskılar için oldukça gelişmiş ürünler bulunmaktadır. Özellikle resin ribon ile baskı yapmak oldukça kolay bir haldedir. Bu durumdan kısaca bahsetmek gerekir ise birkaç noktaya değinmemiz oldukça yerinde olacaktır. Son yıllarda giderek daha da popüler hale gelen baskı yöntemleri ile birlikte baskı için gereken ürünler de çeşitlilik göstermiştir. Özellikle son zamanlarda ısı ile birlikte içindeki mürekkebi eriterek baskı yapan ürünlerin ortaya çıkması sayesinde baskı kalitesi de bir hayli artmıştır. Bunun yanında ribonlar thermal transfer baskı sistemlerinde en iyi sonuçların alınmasını sağlayan ve diğer ürünlere göre daha uzun ömürlü ürünlerdir. Bu duruma ek olarak ribonlar üç kattan oluşan şerit halinde ki filmler olup ön yüzeyinde mürekkep bulunmasının yanı sıra arka yüzeyinde de koruyucu tabaka bulunmaktadır.

Özellikle resin ribon kaliteli baskı yapmak isteyenler için oldukça kaliteli bir üründür. Bunun yanı sıra ribonların hemen her yazıcı için kullanılabilmesi ve hemen her yazıcıda mükemmele yakın sonuçlar vermesi de bu ürünü diğer ürünlere göre daha cazip kılmaktadır. Ayrıca baskı yapılacak zeminin ve yazcısının uyumu ile birlikte oldukça profesyonel sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra ribonlar yazıcılara göre farklılıklar oluşturduğu için yazıcıya uygun olanı seçmede oldukça fayda vardır. Zira uyumlu olmayan bir yazıcı ile baskı yapılması halinde istenilen sonuçları elde etmek pek fazla mümkün olmayacaktır. Bunun yanın da thermal transfer resin ribon etiket üzerine baskı yapabilme tekniği olması sebebi ile genellikle polyester üzerine baskı yapılmaktadır.

Bu ürünün çalışma şeklinden biraz bahsetmek ve daha da açıklık getirmek gerekirse ribonların çalışması ve uyumluluğundan başlamak gerekmektedir. Özellikle ribonlar etiket üzerine baskı yapan ve içerisinde katı halde mürekkep bulunan gelişmiş birer baskı teknolojisi ürünleridir. Bunun yanında çalışma şekillerinde ilk olarak içerisinde bulunan katı mürekkebin ısı ile temasa geçerek sıvı hale getiren ve daha sonra yüzeye baskı yapmaktadır. Bunun yanı sıra sıvı mürekkebin baskı yapması sebebi ile diğer teknoloji ürünlerine nazaran daha iyi sonuçlar elde ettirmektedir. Ayrıca alt katmanında bulunan koruyucu tabaka sayesinde baskının daha da kaliteli olmasını ve daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Bu duruma ek olarak uzun ömürlü baskılar sonucu ürünler daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca resin ribon hemen her yazıcı için farklı ribonların kullanılması gerektiğini unutmayınız. Zira yazıcı ve baskı için uyumlu olmayan ribonların kullanılması hem daha kötü sonuçlara neden olurken aynı zamanda yazıcılarında kullanım ömrünü azaltmaktadır. Bunun yanında bir önceki cümleye ek olarak baskı yapılacak olan yüzeyin ya da kağıdın yazıcı ve ribon ile de uyumlu olması oldukça önemli bir faktördür.